شناخت مذهب و بهره مندی از قرآن با هدف زندگی بهتر

در این نوشتار تلاش داریم تاثیر مدیریت اقتصاد خانواده و اجتماع قرآنی را مورد بررسی قرار دهیم؛

یکی از برجسته ترین ویژگیهای آیات قرآن کریم، هدایتگر بودن آنها میباشد و اینکه از آنها میتوان روش بهتر زندگی کردن را آموخت؛ در بسیاری از آیه های قرآن، مسیر تکامل بشر ترسیم گردیده و دستوراتی برای ابعاد مهم زندگانی آدمی داده شده است که عمل به آنها روشنگری در این ابعاد را برای انسان بهمراه دارد.

قرآن را میتوان بحق، چراغی روشن فرا روی آدمی دانست و هر مسلمانی بتواند با شناخت عمیق مسیر زندگی خود را بر مسیری که قرآن ترسیم نموده است، منطبق کند، خیر دنیا و آخرت را برای خود و خانواده اش و هر اجتماعی که در آن تاثیر بسزا دارد، به ارمغان آورده است.

از همین منظر، بنیانگذاری و مدیریت یک خانواده ی قرآنی جزو پر خیر و برکت ترین کارهاست.

تفسیر "تبیانا لکل شیء" بودن قرآن کریم(آنگونه که خود، فرموده است) به روشنگر بودن آن در تمام ابعاد زندگانی انسان، تفسیری بجاست و در طول حیات آدمی برای حل مسائل و مشکلات و چالشهای گوناگون میتواند مبنائی مناسب، همه جانبه نگر و جامع باشد و در این میان حل مسائل و چالشهای خانواده که بنیان اجتماع است،از اهمیتی ویژه برخوردار خواهدبود.

حوزه ی اقتصاد خانواده که بعدی مهم از ابعاد یک خانواده است، اگر هماهنگ با آموزه هعای قرآنی باشد، آثار مطلوبش را در زندگی خانوادگی نمودار خواهدساخت و خانواده از برکات آن منتفع خواهدشد.

بر اساس آموزه های قرآنی، هرگاه اساس بهره گیری از امکانات مادی جامعه بر تامین نیازها و خواسته های معنوی قرار داشته باشد، مشکلاتی که امروزه با کمال تاسف در حال نهادینه شدن در تمام جوامع هستند، دیگر در واقع وجود نخواهند داشت تا برای رفع آنها الزام به صرف هزینه های گوناگون، وجود داشته باشد.

بسیاری از چشم و همچشمیها، چشم پوشی کردن از رسیدگی به نیازهای عاطفی خانواده بدلیل نداشتن وقت(در اثر در اولویت قرار دادن کار و تامین نیازهای مادی)، تحمیل هزینه های غیرضروری به خانواده و ... با مبنا قرار گرفتن آموزه های قرآن کریم اصلا مجال بروز و ظهور نخواهند یافت تا چه رسد به اینکه تیشه ای بر ریشه ی خانواده باشند!

در سطح کلان نیز اگر بر اساس فرامین قرآن عمل شود، تفکر "مبارزه با فسادهای مالی و انباشته شدن ثروت در دست طبقه ای خاص" از ناعادلانه تقسیم شدن امکانات مادی و ایجاد فساد در ابعاد اقتصادی اجتماع ممانعت بعمل میآورد.

بنابراین مدیریت اقتصاد خانواده و جامعه و اولویت دادن به "تامین نیازهای معنوی خانواده و اجتماع" میتواند، متضمن آرامش روانی خانواده و اجتماع و مملکت باشد.

بر اساس آیه ی 5 سوره ی نساء ثروت، مایه ی قوام اجتماع بوده و نباید مدیریت آن به افراد بی خرد و بی مسوولیت واگذار شود.

همچنین با توجه به آیه ی 72 سوره ی قصص و آیات 10 تا 12 سوره ی صف، ثروت و ابزارهای اقتصادی، ابزارهائی اساسی در جهت تحصیل معنویت و امور اخروی بشمار میآیند.

مدیریت درست اقتصاد چه در عرصه ی خانواده و چه در عرصه ی جامعه سهمی بزرگ در تحقق عدالت اجتماعی دارد.

اگر اقتصاد بگونه ی منطقی و درست، آنگونه که مد نظر قرآن کریم میباشد، برقرار گردد، آنگاه میتوان تحقق قسط و برقراری عدل و آرامش روانی اجتماع را انتظار داشتو برعکس اگر در قبال این مسائل سهل انگاری صورت گیرد، نه تنها قسط و عدل ایجاد نمیشود، بلکه در اثر بهم خوردن نظم فکری مردم و عدم آرامش روانی اجتماع، باید گسترده شدن دامنه ی فساد، بی حیا و حمیت شدن افراد، خلافکاری و بدبختی و ... را به انتظار نشست.

مدیریت اقتصاد جامعه که پیامبران الهی همواره و در طول تاریخ، با همراهی پیروان خود سعی در تحقق آن داشته اند، در راستای  برقراری عدالت، قابل ارزیابی است.

پس چنانچه مدیریت یک خانواده و در سطح بالاتر مدیریت یک اجتماع بتواند سیستمی برای بهره مندی صحیح از امکانات مادی در حوزه ی اثرگذاری خودش ایجاد نماید و برنامه هایش را هماهنگ با ملاکهای قرآن کریم پیش ببرد، کاری در خور تحسین انجام داده است.  

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم فروردین 1390ساعت 1:35  توسط مهناز عباسیان | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
"قرآن چون کتاب خداست حکم کتاب طبیعت را دارد، هر دوره ای و هر زمانی باید مسلمین و مومنین روی آن مطالعه کنند.به طور کلی یک سلسله اخبار و احادیث داریم به این مضمون که قرآن ظاهری دارد و باطنی و حدیثی از پیامبر اکرم(ص) داریم که می فرمایند: "ظاهره انیق و باطنه عمیق، له تخوم و علی تخومه تخوم لا تحصی عجائبه ولا تبلی غرائبه" که "ظاهره انیق" زیبایی اش را می گوید، "باطنه عمیق" جنبه علمی و فکری اش را می گوید "(کتاب شرح مطهر بر احادیث نبوی) در این وبلاگ سعی بر آن داریم که کاربرد قرآن را در زندگی بررسی کنیم امیدوارم با نظرات خود بنده را در این امر یاری رسانید

نوشته های پیشین
اسفند 1392
دی 1391
آبان 1391
مهر 1391
مهر 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
دی 1389
آذر 1389
آرشیو موضوعی
پیشگفتار
وظایف زن و شوهر در قبال هم از دید قرآن
روابط والدین و فرزندان در آینه قرآن
تعریف و تقسیم بندی علم
قرآن و علم
نکاتی اخلاقی از دیدگاه قرآن
بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را
زیبایی قرآن
دعای تحویل سال
بوی بد کینه
اقتصاد خانواده و اجتماع قرآنی
سکولاریسم
دیدگاههای پیرامون اختیار(جبر/تفویض/عدل)
بررسی عشق در ادبیات عرفانی و دینی
مقام مادر
سیر تشیع در اصفهان
نظام خانواده از نظر قرآن
فداکاری
مناجات
رابطه ی انسان و جهان از نظر قرآن و نهج البلاغه
پیوندها
موسسه فرهنگي هنري جامعه القرآن الكريم
پژوهشکده اعجاز قرآن
پایگاه اطلاع رسانی حوزه
جوانان پارسی
مدرسه الزهرا مبارکه
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

بسم الله الرّحمن الرّحیم     اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.     اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم     جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر صلوات    التماس دعا    دریافت کد از: زیبا ساز وب